Архива (наслови)

Фрагарија

PDFПечатиЕ-пошта

( 2 Гласа )

Животот на Лиетус Кетрин ќе се сврти наопаку кога ќе го сретне Дезмонд, кој ја запознава со еден нов свет. Лиетус открива дека има моќ е дека е новиот водач на Фрагарија.

Заедно со Дезмонд заминуваат во Фрагарија каде што од златната карпа недостигаат пет парчиња кои мораат да се пронајдат. Харвија Паркер, најдобрата другарка на Лиетус, станува сојузник на лошиот Девил.

Лиетус, Дезмонд, Хавија, Морсего, Спајк и Анц се шестмина кои тргнуваат во авантура за да ја спасат Фрагарија. Авантура во која само еден од нив може да стигне до целта.

 

„Академија за вампири“

PDFПечатиЕ-пошта

( 5 Гласа )

„Академија за вампири“ е серија од шест паранормални романтични романи за млади, од американската авторка Ришел Мид. Во неа е раскажана приказната за 17 годишната полувампирка Роуз Хатавеј која настојува да ја заштити својата најдобра пријателга Лиза Драгомир од злобните вампири.

Читај повеќе: „Академија за вампири“

   

„61 час“

PDFПечатиЕ-пошта

( 2 Гласа )

61 час - Ли Чајлд

61 час
Ледена зима во Јужна Дакота. Автобусот доживува незгода во страшната зимска бура. На задното седиште се наоѓа Џек Ричер, автостопер без дестинација.

Читај повеќе: „61 час“

 

„Синот на слугинката“

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Прв во низата големи автобиографски романи на шведската литература. Стриндберг – син на трговец и на слугинка – постојано бил контроверзна фигура.
Се смета за еден од зачетниците на модерниот театар, а со драмите, романите и новелите си обезбедил место на најчитан писател на сите времиња во Шведска.

Читај повеќе: „Синот на слугинката“

   

„Девојката од Бондстил“

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Тања Јанковиќ, во збирката раскази Девојката од Бондстил, низ исповедта на главните јунаци сведочи за животот во американската воена база и ги разбива предрасудите за НАТО кампот, во кој Дијана, преведувачката и централната личност на оваа книга, минува три години. Во ова возбудливо авантуристичко четиво, со елементи на автобиографија, читателот ќе го изненадат многу неверојатни ситуации: Дијана ќе биде единствената Србинка на отворањето на албанската дискотека, за малку ќе се омажи за еден Албанец од Њујорк, ќе станат кумови со Албанката Армида, најпосле ќе заврши во затвор...

Читај повеќе: „Девојката од Бондстил“

 

„Ангел на темнината“

PDFПечатиЕ-пошта

( 3 Гласа )

Дени Макгвајер и неговата прва голема истрага. Ендру Џејкс, старец со огромно богатство, е сурово убиен во својот дом. Неговата млада и убава сопруга, Анџела Џејкс, е пронајдена гола и едвај жива покрај неговото тело. Обземен од огромната болка која ја гледа во нејзините очи, Дени се заколнува дека ќе го пронајде убиецот. Истрагата тапка во место, а откако Анџела е пуштена од болница, исчезнува без трага притоа оставајќи го целото свое богатство во добротворни цели.

Читај повеќе: „Ангел на темнината“

   

Страница 10 од 70

Сподели на Facebook